+420 775 697 782 bulldog.merch@seznam.cz
My Account

Anglická značka obuvi Dr. Martens je kultovní pro prakticky všechny mládežnické subkultury.

Původně zdravotní boty, které jsou dílem bavorského doktora wehrmachtu Klause Maertense (později poangličtěno na Martens) a doktora Herberta Funcka, a které v první řadě sloužily k léčení Maertensova úrazu z lyží, byly nejprve "objeveny" prvními skinheady  v šedesátých letech 20. století v Anglii.  „Martensky“ jsou totiž původem pracovní boty a v té době se jednalo o normální součást pracovní uniformy anglického dělníka (skinheads jsou od začátku dělnickým hnutím). Kvůli pevnosti a okované špici se staly oblíbenou zbraní v pouličních bitkách a svého času dokonce byly zakázány na fotbalových stadionech a v některých hospodách. O něco později si je oblíbili punkeři, rockeři, motorkáři a nakonec vlastně všichni, kdo holdují hardcorovému rebelství.

Hlavním znakem „martensek“ bývá gumová podrážka se žlutým prošitím (tlumí nárazy při chůzi) a výška boty od tří do dvaceti dírek. Tento model mnoho jiných výrobců s oblibou kopíruje, avšak obecně převládá názor, že žádný z nich nedosahuje kvality Dr. Martens. Vyjma toho se dají zakoupit i další modely obuvi této značky, jako jsou sandály, pantofle či tenisky. Dříve se vyráběly pouze v Anglii, později v Číně či Thajsku.

Kultovní boty Dr. Martens proslavily např. také tyto hvězdy:  Elton John, Madonna, Paul McCartney nebo skupiny Depeche Mode, Jethro Tull, Rolling Stones, Red Hot Chilli Peppers, Pearl Jam a Soundgarden.


Péče o obuv Dr. Martens :

1. před prvním použitím ošetřete boty balzámem na koženou obuv (např. včelí vosk - vosk na obuv Dr. Martens lze zakoupit u nás v obchodě) 

2. po každém použití otřete boty měkkým, vlhkým hadříkem, abyste odstranili nečistoty, které mohou zaschnout a zanechat stopy na kůži.

3.  čistěte boty důkladně každé tři měsíce, nebo častěji, pokud jsou znečištěné.  Vyndejte tkaničky - ty lze prát ručně v pracím prášku.  Mokrým hadříkem nebo houbičkou pomocí čističe na kůži, napěňte a pořádně očistěte celý vnější povrch boty.  Švy a gumovou podrážku kolem průchodek čistěte měkkým kartáčkem na zuby čistícím prostředkem na tkaniny.  Čistící prostředky z bot důkladně otřeme čistým měkkým mokrým hadříkem.  Boty nechte vyschnout na suchém, dobře větraném místě po dobu nejméně dvou dnů !  Po té ošetřete boty kvalitním balzámem na kůži - balzám zapracujte do kůže rukama nebo měkkým hadříkem a nechte přes noc na botě. Po té boty vyleštěte suchým měkkým hadříkem - nepoužívejte kartáče či jiné prostředky, jež by mohly povrch boty poškrábat.  Před použitím musí být boty dostatečně vysušené a ošetřené balzámem ! 


Dr. Martens 1460 Crazy Horse
linka

  • Brand: Anarchic
  • Product Code: dms0033
  • Availability: In Stock
  • 4,990.00 Kč


Available Options


Tags: Dr. Martens 1460 Crazy Horse